Spotkania i prezentacje podróżnicze

Prezentacje podróżnicze robię bardzo często, ale równie często organizuję spotkania podróżnicze, na które zapraszam moich przyjaciół-podróżników. Spotykamy się w licznym gronie, najczęściej we Wrocławiu i słuchamy historii z całego świata.

Jeśli interesuje Cię zorganizowanie prelekcji we Wrocławiu lub innym mieście, organizacja festiwalu podróżniczego czy pomoc przy doborze prelegentów – zapraszam do kontaktu:

Piotr.Czyszpak@wp.eu


Prezentacje podróżnicze z moim udziałem:


1. „Jedwabnym szlakiem nad morze którego niema”

Jakie kraje odwiedzimy? Kazachstan i Uzbekistan

O czym opowiem? „Będzie to opowieść o podróży do odległych stanów, stanów Azji Centralnej. Będzie to podróż przez miasta Jedwabnego Szlaku aż do martwego dziś Morza Aralskiego. Morze Aralskie i miasta Jedwabnego Szlaku w Azji centralnej to były moje główne cele ostatniego wyjazdu, a po krajach byłego ZSRR w tym również Azji Środkowej podróżuję już od kilku lat. Tym razem odwiedziłem olbrzymi i pełny kontrastów Kazachstan, oraz mieszankę sowietstanu i orientu w Uzbekistanie.

Opowiem wam o bogatych stolicach i umarłych portach, o największej katastrofie ekologicznej spowodowanej przez człowieka i o fantastycznych miastach zbudowanych jego ręką. O gościnności, naciągactwie, czaju w miseczce i wódce w stakanku. Opowiem też o tym jak legalnie zostałem milionerem i o tym jak walutą w Uzbekistanie stają się polskie cukierki, a wszystko to będzie okraszone widokami wyjętymi z baśni tysiąca i jednej nocy.”

Gdzie już występowałem?

 • Warszawa – PROM Kultury Saska Kępa 
 • Wrocław – Wieczorynka SKPS

2. „Daswidania Sowietstany, czyli 15 republik w 3,5 roku”

Jakie kraje odwiedzimy? Wszystkie republiki byłego Związku Radzieckiego (15 republik)

O czym opowiem? „Długie przejazdy pociągami w republikach post sowieckich skłaniają do refleksji. Pokonując trasę z Szymkentu do Ałmaty w Kazachstanie myślałem o ostatnich latach które spędziłem podróżując wciąż na wschód. Chciałbym się z wami podzielić tą refleksją.

3,5 roku temu (w kwietniu 2014 roku) odwiedziłem moją pierwszą republikę byłego ZSRR, czyli Azerbejdżan. Od tego czasu 33 razy odwiedzałem te kraje, spędzając w nich łącznie prawie pół roku. Dla mnie to i tak za mało, a przynajmniej trzy kraje mam do zdecydowanej poprawki. W Gruzji, Mołdawii i na Białorusi byłem zdecydowanie za krótko.

W ciągu tego czasu spotkałem bardzo wielu ludzi, usłyszałem wiele historii, nie jedną szklankę herbaty i nie jeden kieliszek przechyliłem. Przeczytałem sporo książek o miejscach, ludziach, historii czy kulturze.

I wiecie co wam powiem? Wiem że nic nie wiem! To wszystko to tylko wierzchołek góry lodowej. Ledwie pierwsza matrioszka otworzona, a ile ich jest? 15 czyli tyle ile republik? Chyba więcej, bo są jeszcze autonomie czy quasi Państwa, które też mają swoją historię. Są jeszcze plemiona, ludy, nacje zamieszkujące Syberię, stepy, Kaukaz, Kamczatkę itd. Są Buriaci, Nieńcowie, Tatarzy, Czeczeni, Dagestańczycy, Inguszeci, Abchazowie, są deportowani Polacy, myślę że wszystkich społeczności żyjących w tym kotle nie da się policzyć. Jeszcze jest tyle do odkrycia, ale jest jednak pewne, że ostatniego słowa nie powiedziałem… 🙂

*Porównanie do matrioszki zainspirowane jest książką M. Jastrzębskiego „Matrioszka Rosja I jastrząb”.”

Gdzie już występowałem?

 • Łódź – Klub Podróżników Keja
 • Wrocław – Wędrówki Pub

3. „Sojuz Absurdu, czyli historie z byłego ZSRR”

Jakie kraje odwiedzimy? Republiki byłego Związku Radzieckiego

O czym opowiem?  „Sojuz Absurdu to nie jest historia jednej podróży. To zbiór historii, anegdot, obserwacji autora zebranych podczas licznych eskapad na wschód. Dlaczego sojuz? Bo tyczą się one niemal wszystkich krajów byłego Radzieckiego Sojuszu. Dlaczego Absurdu? No właśnie, mówi się że Rosja to nie kraj tylko stan umysłu. Autor posuwa tę teorię dalej i twierdzi, że cechuje ona cały Związek Radziecki. Będzie to opowieść o Rosji i stanach, tych z Azji Centralnej oraz różnych innych stanach ciała czy ducha, bo tam dopiero człowiek odwiedza wszystkie możliwe stany… upojenia też.”

Gdzie już występowałem?

 • Wrocław – Wędrówki Pub, Salonik Smaku, Skałka – Centrum Aktywności Fizycznej i Społecznej, Festiwal Podróżników przy Międzynarodowych Targach Turystycznych we Wrocławiu, Nasza Przestrzeń Kosmiczna,
 • Opole – Pub Szara Willa
 • Łódź – Klub Podróżników Keja
 • Gryfino – Festiwal Włóczykij

Wystąpienia na festiwalach podróżniczych: MTT Wrocław, Festiwal Włóczykij


4. „W podróży jak w szkole”

Jakie kraje odwiedzimy? Prezentacja ogólnie podróżnicza

O czym opowiem? „Jest to prezentacja przeznaczona dla młodzieży szkolnej. Opowiada o wartościach płynących z podróżowania i spotkań na szlaku. Odpowiada na pytania jak przygotować się do podróży, niezależnie czy jest to podróż w najdalsze zakątki świata, czy wędrówka w Polskie góry. Każdy poruszany aspekt jest porównywany do przedmiotu szkolnego, dlatego forma jest łatwo przyswajalna przez młodzież.”

Gdzie już występowałem?

 • Wrocław – Gimnazjum nr 12

5. „Rosja vs Stany”

Jakie kraje odwiedzimy? Rosja, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan

O czym opowiem? „Relacja z podróży do Rosji. Przejazd koleją Transsyberyjską nad najgłębsze jezioro świata i obalenie mitów tejże kolei. Spojrzenie świeżym okiem na życie w Stanach, ale nie tych które wszyscy znają, mowa tu o stanach Azji Centralnej, to opowieść o Kazachstanie i nowoczesnej Astanie,Tadżykistanie i dzikim Pamirze, o Kirgistanie, pięknych górach i cudownych ludziach.

W ciągu samotnej 6 tygodniowej podróży przejechałem ponad 9 tysięcy kilometrów pociągami przez Syberię i Kazachstan. Pływał w pięknym jeziorze Issyk Kul w Kirgistanie. Pokonałem autostopem Tadżykistan i Kirgistan. Będzie to opowieść o drodze oraz ludziach, bo to oni sprawiają że podróże na wschód są takie wyjątkowe.”

Gdzie już występowałem?

 • Wrocław – Cafe Racer Pub

Panele i dyskusje z moim udziałem


 • 18.02.17 – „Nieznane Bałkany” – panel dyskusyjny z udziałem innych blogerów podróżniczych – Targi Turystyczne Tour Salon w Poznaniu
 • 25.02.17 – Spontaniczna prezentacja w zastępstwie za nieobecną prelegentkę – Międzynarodowe Targi Turystyczne – Wrocław

Moje nadchodzące prezentacje podróżnicze:

Póki co brak 😉

 

Masz propozycję? Napisz!
Piotr.Czyszpak@wp.eu


  

Jeśli interesuje Cię któraś z moich prezentacji podróżniczych. Chciałbyś, abym pojawił się z nią u Ciebie. Jesteś ciekaw czy mogę stworzyć nową, która spełni Twoje oczekiwania? Zapraszam do kontaktu mailowego:

piotr.czyszpak@wp.eu


Festiwal Podróżnika – Międzynarodowe Targi Turystyczne Wrocław. Zdjęcie: Oderwany.

Organizacja spotkań podróżniczych we Wrocławiu

Gdzie? Pub Salonik Smaku | Wrocław, ul. Braniborska 2/1o

Współpracuję również z: Wędrówki Pub | Wrocław ul. Podwale 37/38


Do tej pory mieliśmy przyjemność gościć:

Sezon 2015/2016

 • 05.11.2015 – Mariusz Stachowiak – „W poszukiwaniu Ambasadorów Uśmiechu” – www.oderwany.com
 • 20.11.2015 – Michał Kómoch – „70 dni wędrówki, czyli zobaczyć inną Europę”
 • 03.12.2015 – Wiktor Bernad – „Moja Brazylia” – Brazylia
 • 17.12.2015 – Jakub Zygmunt – „Wielkie Księstwo Litewskie” – www.sadeckiwloczykij.eu
 • 07.01.2016 – Łukasz Kędzierski – „Malezja z rocznym maluchem u boku” – www.lkedzierski.com
 • 21.01.2016 – Kinga Bielejec – „Gadulec w Azji Południowo-Wschodniej” –  www.gadulec.me
 • 04.02.2016 – Joanna Gąsieniec – „Kadry z końca świata: Nowa Zelandia” – www.4evermoments.com
 • 18.02.2016 – Hanna Sobczuk – „Jordania – obalamy stereotypy” – www.plecakiwalizka.com
 • 08.03.2016 – Joanna Gąsieniec – „Kadry z końca świata: Nowa Zelandia” – www.4evermoments.com
 • 22.03.2016 – Piotr Czyszpak – „Sojuz Absurdu, czyli historie z byłego ZSRR” – www.podrozepanaszpaka.pl
 • 05.04.2016 – Mariusz Stachowiak – „Uśmiech pełną Gambią” – www.oderwany.com
 • 19.04.2016 – Bartłomiej Sembol – „Portugalia, miłość na krańcu Europy” – www.praktycznypodroznik.pl

Sezon 2016/2017

 • Brak spotkań

Sezon 2017/2018

 • W przygotowaniu

Nadchodzące prezentacje podróżnicze:

Do zobaczenia w kolejnym sezonie!