Wielka Sowa, Góry Sowie. 7/28 KGP

          Kolejny szczyt Korony Gór Polski zaliczony, tym razem Wielka Sowa (1 014 m n.p.m.) w Górach Sowich. Nasze wejście nie było spektakularnym sukcesem, ale trochę się usprawiedliwię że nastąpiło one po dobowym dyżurze w pracy.

          Zatrzymaliśmy się w schronisku “Orzeł” rekomendowanym przez klub KGP, które wybudowano w 1931 roku, a znajduje się już na wysokości 875 m n.p.m. co przy szczycie nieco ponad 1000 m robi nie wielkie podejście. Najpierw napiszę kilka słów o samym schronisku, bo jako członek klubu i bloger czuję się w obowiązku ocenić współpracę. Na szczęście nie muszę pisać nic złego
, bo schronisko jest umiejscowione w bardzo malowniczym miejscu, gdzie rozpościera się widok na góry, pokoje są czyste i schludne, a jedzenie smaczne chociaż ceny średnie, obsługa bardzo miła i przede wszystkim bez problemowa, a co najważniejsze ceny noclegu bardzo dobre, za pokój dwu osobowy trzeba zapłacić 30 zł od osoby, schronisko akceptuje szereg zniżek (min. PTTK 20% i KGP 30%).
          Wejście na Wielką Sowę to już żaden wyczyn chociaż wielka przyjemność. Na szczyt prowadzi Główny Sudecki Szlak (czerwony), który po jakiś 15 minutach przechodzi koło schroniska PTTK “Sowa”, a następnie jeszcze 25 minut i jest na szczycie, gdzie znajduje się miejsce do piknikowania, ogniska i przede wszystkim zabytkowa bo ponad stu letnia biała wieża widokowa (wstęp 4zł), a widoki są naprawdę niesamowite. W sezonie letnim na szlaku można spotkać sporo turystów, nie dziwi to wcale ponieważ szlak i szczyt jest wyjątkowo ciekawy.
          W tym regionie jest naprawdę sporo różnych atrakcji o których można by było się rozpisywać godzinami, ja tego teraz nie będę robił bo tym razem odwiedziłem tylko Wielką Sowę i Schronisko “Sowa”. Na pewno mogę polecić to miejsce na weekend lub dłużej, nie tylko dla miłośników gór.

Schronisko “Orzeł”

Schronisko PTTK “Sowa”

PTTK “Sowa”
Szczyt Wielkiej Sowy

Widoki z białej wieży

W oddali Ślęża

Główny Szlak Sudecki

Widoczek z ławeczek koło schroniska “Orzeł”

Powoli zanosi się na burzę

Bardzo apetyczne i smaczne knedliki

Comments

  1. Byłam tam raz przed "wypolerowaniem" wieży i klimat był troszkę lepszy. Później po całkowitym "wybieleniu" już mi się tak nie podobało.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *