Wiza do Rosji, czyli jak wygrać z biurokracją

Tym razem post będzie praktyczny dla tych którzy wybierają się do Rosji lub nie wybierają się, bo przeraża ich uzyskanie wizy. Sam zabierałem się do tego jak pies do jeża, dlatego mam nadzieję że ten post komuś pomoże, mi było łatwiej bo już w zeszłym roku walczyłem z wizami i mam za sobą Kazachstan, Azerbejdżan, Iran czy Turkmenistan (kolejność pod względem trudności uzyskania wiz). Różnica w tym roku jest taka że walczę z tym sam, ostatnio głównodowodzącym był Dominik który w tej kwestii miał spore doświadczenie, ja żadne. Przeczytałem chyba cały internet i złapałem byka za rogi, a jak przyszło co do czego okazało się że jest to łatwe jak cholera.
Niestety jednym z utrudnień jest rejonizacja konsulatów, a kiedy napisałem do Warszawskiej ambasady z pytaniem czy bezwzględnie muszę trzymać się rejonów i czy nie mógł bym złożyć w innym konsulacie papierów, dostałem odpowiedź że niestety nie mogę, a mój konsulat (jako że jestem z Wrocławia) znajduje się w Poznaniu. Była to kiepska wiadomość bo Poznański konsulat jest najbardziej rygorystyczny i jako jedyny wymaga rezerwacji noclegów już przy pobycie ponad 7 dni (w innych wymagane jest to przy pobycie ponad 14 dni). Ja walczyłem w Poznaniu dlatego będę opisywał tamtejsze procedury i standardy.

W celu wyrobienia jednokrotnej lub dwukrotnej zwykłej wizy turystycznej należy przedłożyć:

1. Potwierdzenie przyjęcia turysty przez rosyjską organizację, prowadzącą działalność turystyczną, informacje o której zawarte są w Federalnym Rejestrze firm turystycznych;
(Tak zwany voucher turystyczny, który można zamówić u pośredników najczęściej kosztuje około 100zł. Ja korzystałem z biura wiza.info gdzie zapłaciłem 109zł, zdecydowanie mogę je polecić, bardzo dobry kontakt, działają szybko i skutecznie. Za to zdecydowanie odradzam kontakt z transsyberyjska.pl, ta firma nawet nie była w stanie odpowiedzieć mi na maila z konkretnym zapytaniem.
Jako że konsulat w Poznaniu wymaga rezerwacji noclegów, polecam booking.com i tam zrobić rezerwacje, które potem przesyłamy do biura w celu umieszczenia informacji na voucherze, co jest wymagane. W sytuacji kiedy mamy zamiar część noclegów spędzić w pociągu musimy poinformować o tym biuro a ta informacja również musi się znaleźć na voucherze. Nie potrzeba podawania konkretnych pociągów.)

2. Paszport, posiadający nie mniej niż 2 czyste strony przeznaczone na wizy, ważny przez okres 6 miesięcy od daty upłynięcia ważności wizy;
(Tutaj chyba wszystko jest jasne i nie muszę nic tłumaczyć.)

3. Ankietę wizową, wypełnioną na stronie visa.kdmid.ru, wydrukowaną i podpisaną osobiście przez wnioskodawcę;
(Przy wyborze miejsca złożenia dokumentów należy wskazać Centrum Wizowe, w którym zamierzacie Państwo przedłożyć dokumenty)
(To robimy na samym końcu, ponieważ muszą tam być zawarte wszystkie możliwe dane, czyli polisa, dane z vouchera i paszportu, co oczywiste musimy najpierw mieć wszystko inne. Nie musimy się martwić o ew. pomyłkę w razie czego Pani w centrum wizowym może wejść na nasz wniosek wejść on-line poprawić i wydrukować ponownie.
Wniosek jest w języku angielskim, a podpowiedzi i tłumaczenia są po Polsku. Pamiętajcie odpowiedzi wpisujemy po Angielsku lub Rosyjsku, chyba że chodzi o nazwy własne. Nazwy wpisujemy bez polskich znaków.)

4. Kolorowe zdjęcie paszportowe 3,5×4,5 cm na jasnym tle z wyraźnymi rysami twarzy en face, bez okularów z ciemnymi szkłami i bez nakrycia głowy (z wyjątkiem obywateli, którzy ze względu na swoją przynależność narodową i religijną przedstawieni są na zdjęciu paszportowym z nakryciem głowy);
(Tutaj wszystko pozostawiam w rękach zawodowych fotografów.)

5. Polisę ubezpieczenia medycznego, ważną na terytorium Federacji Rosyjskiej i obejmującą okres ważności wizy, z wyjątkiem przypadków opartych na zasadzie wzajemności.
(Na ubezpieczeniach się nie znam, więc postanowiłem rozwiązać to ekonomicznie, a chyba najbardziej ekonomicznym wariantem jest karta euro 26 world. Koszt to 74zł na rok i jest ona akceptowana jako polisa do Rosji, kserujemy papiery od karty i samą kartę.)

Uwaga! Placówka konsularna ma prawo zażądać dodatkowych dokumentów, niezbędnych do uzyskania wizy, zaprosić na rozmowę lub wydłużyć okres wyrabiania wizy.

Opłata konsularna i serwisowa może być dokonana bezpośrednio w Centrum Wizowym.
(W kasie można zapłacić gotówką lub kartą, co jest bardzo wygodne.)

          Powyższa informacja pochodzi ze strony centrum wizowego w Poznaniu, a przypisy pisałem sam.

Kilka uwag ode mnie:
– Wszystko co może się ewentualnie przydać kseruj sam, bo na miejscu mogą sobie skserować ale kasują za to 2zł od sztuki (ja tak pozbyłem się 4zł)
– Noclegi rezerwuj samemu i to takie żebyś mógł bezpłatnie odwołać rezerwację
– Możesz skorzystać z opcji wysłania paszportu kurierem do Ciebie, jest to koszt 40zł
– Czas wyrobienia wizy to 10 dni kalendarzowych (ja złożyłem 15.02 a 25.02 kurier ma zjawić się z dokumentami)
– Nie bój się pytać centrum wizowe powstało po to żeby ułatwić zdobycie wizy
– Jeśli masz jakieś pytania pisz do mnie, chętnie udzielę odpowiedzi, a mogłem coś przeoczyć…

Kontakt z Poznańskim centrum wizowym:
Rosyjskie Centrum Wizowe w Poznaniu
Telefon: +48 61 868 96 06, +48 22 564 09 41
Fax: +48 61 860 50 63
E-mail: poznan@poland-ifs.com

Czas pracy Rosyjskiego Centrum Wizowego:
Pn – Pt od 8:00 do 17:00
Przyjmowanie dokumentów od osób fizycznych odbywa się w godzinach od 08.00 do 16.00
Sob, Nd – dni wolne od pracy

Rachunek Bankowy Kredyt Banku S.A. 64 1500 1272 1212 7007 1272 0000

ul.Brzask 10, lok. 205, 60-369 Poznań, Polska

Comments

 1. OK, zapisuję sobie. Jak się będę wybierać do Rosji to na pewno się przyda.

 2. Magda says:

  Zapamiętam rady, może kiedyś z nich skorzystam.

 3. Angela says:

  Wizę do Rosji dostałam 2 razy, za pierwszym razem ograniczyło się do uśmiechu do konsula, bo miałam zaproszenie i nie musiałam nic załatwiać, za drugim razem nie musiałam w ogóle jechać po wizę, bo jechałam na grupowej i biurokracja mnie ominęła 🙂

 4. Szczęściara… 😉

 5. Na pocieszenie powiem, że na Białoruś nie ma rejonizacji, nie ma tylu wymagań i czeka się 7 dni roboczych:-)

 6. Jak ja byłem na Białorusi to obyło się bez wiz, dla posiadaczy biletów na mecz hokeja był ruch bez wizowy, a bilet kosztował około 30zł :))) grzechem było nie skorzystać… :)))

 7. Głupotą było przeoczyć wtedy taką okazję, co właśnie zrobiłem:-)

 8. Cześć,

  nigdzie nie mogę znaleźć prostej informacji, czy jeżeli jestem z Wrocka to nie taniej wyjdzie mi załatwić wszystko przez biuro, zamiast wybierać się w podróż do Poznania po wizę? Jeżeli załatwiam to przez biuro, to nie muszę tam jechać i prawdopodobnie wyjdzie na jedno, czy może się mylę i jest duża różnica w kwotach?

 9. nie umieściłem tej informacji bo to jest kwestia zależna od Ciebie, bo u pośrednika płacisz około 150zł za pośrednictwo + reszta kosztów taka sama, a jadąc samej do Poznania płacisz 60zł za bilet pkp i marnujesz cały dzień żeby tam dojechać. Ja wolałem to załatwić sam bo jest na pewno szybciej niż przez pośrednika a teraz gonił mnie czas, pośrednik wyrabia wizę 2 tygodnie a sama to załatwisz w tydzień. 😉

 10. Czyli z niczym nie wygrałeś, bo wydymali Cie na kase w Centrum Wizowym. Mogłeś zaoszczędzić i iść samemu do konsulatu bez pośredników.

 11. Czyli z niczym nie wygrałeś, bo wydymali Cie na kase w Centrum Wizowym. Mogłeś zaoszczędzić i iść samemu do konsulatu bez pośredników.

 12. tomek says:

  Witam. czy mogę złożyć wniosek za kogos? I odebrać?

  1. Z tego co wiem to w centrum wizowym nie robią z tym problemów.

 13. Wiktor says:

  Dzień dobry
  Mam w Jekaterynburgu znajomych (miejscowych) do których chce pojechać.
  Niestety znajomy spóźnił się troszkę z wyrobieniem zaproszenia.
  Kolega z Rosji pisał mi że wyrobienie zaproszenia urzędowo zajmie 20 dni a ja nie mam tyle czasu.
  Ale może mi przysłać skan podpisanej umowy na moje nazwisko na wynajem mieszkania na pobyt 10 dni.
  Czy to może użyte zamiast zaproszenia.
  Czy oni w Rosji mogą coś załatwić , jakiś dokument zaproszenie itp. w krótkim czasie co by mi pozwoliło wizę wyrobić ?
  Z góry dziękuje za informację

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *