Muzyka z Sankt Petersburga, czyli twórczość zespołu Leningrad

Jest letnie upalne popołudnie. Wracam z pracy, w autobusie, odcięty od świata ze słuchawkami na uszach. Myślę czego dawno nie słuchałem i co by tutaj na słuchawki wrzucić, you tube podpowiedział mi “Leningrad”, tak to jest chyba odpowiednia nuta na dodanie energii. Ja bardzo lubię, dlatego dzisiaj postanowiłem spróbować was zarazić. Dacie się porwać?

Zanim przejdziemy do repertuaru muzycznego kilka faktów na temat zespołu muzycznego Leningrad. Nazwa jak łatwo się domyślić pochodzi od dawnej nazwy miasta w którym się zaczęło, a zaczęło się w 1997 roku. Liderem i założycielem zespołu jest Sergiej Sznurow ur. w 1973 roku w Związku Radzieckim, właśnie w ówczesnym Leningradzie. Twórczość to głównie muzyka z gatunku ska, ale pojawiają się również piosenki rockowe, czy folkowe. Warto jednak wiedzieć że w twórczości Sergieja Sznurowa, oprócz muzyki ważne są teksty. Dosadne, trochę prześmiewcze, okraszone wulgarnym językiem, ale jednak z przekazem. Ostatnio Zespół Leningrad oprócz muzyki tworzy klimatyczne filmiki na you tubie, które z jednej strony są teledyskiem, a z drugiej opowiadają różne historie.

Piosenki zespołu Leningrad wykorzystywane były w amerykańskich i rosyjskich filmach, czy w kultowej grze komputerowej Grand Theft Auto IV. W Polsce a dokładnie we Wrocławiu, powstał nawet spektakl teatralny inspirowany twórczością Sergieja Sznurowa (więcej na ten temat TUTAJ). Jako że jestem urodzonym Wrocławianinem, to nie mogłem tego wydarzenia opuścić. Bawiłem się fantastycznie, a spektakl mogę polecić każdemu bez względu na poziom znajomości twórczości zespołu Leningrad.

1. Leningrad – WWW (Ленинград — WWW)

Myślę że nie ma lepszego numeru na rozpoczęcie przygody z Zespołem Leningrad. Energia w czystej postaci, dla mnie piosenka petarda, której pierwsze rytmy już powodują u mnie taneczny krok.

“Mój adres to nie dom, nie ulica,
mój adres dzisiaj jest taki,
www leningrad, www kropka ru,
www leningrad, www kropka ru…”

2. Leningrad – Wakacje (Ленинград — Отпускная)

Któż z nas nie czuł tej ekscytacji kiedy chata wolna. Zenon Laskowik w kabarecie Tey śpiewał “Starych nima, chata wolna, oj będzie bal!”, za to Kazik śpiewał że “Wyjechali wszyscy nasi podopieczni, gdy nie ma w domu dzieci to jesteśmy nie grzeczni”. Sznurow za to zauważa że ekscytacja z wolnej chaty pojawia się również gdy wyjedzie ŻONA. 😉

“A wyje… a wyje… a wyjechała żona
zaje… zaje… zajęczka moja”

3. Leningrad – Vip (Ленинград — Вип)

Moim subiektywnym zdaniem jeden z lepszych teledysków. Opowiada o pewnej miłości, takiej prawdziwej i jakże realnej, bo pamiętaj królewno łobuz kocha najbardziej. Resztą zobaczycie i ocenicie sami.

4. Leningrad – Ryba (Ленинград — Рыба)

Żeby nie było że tylko zepsucie, pijaństwo i margines, to pojawiają się również piękne nuty przekazujące pewne wartości. Nie jest to kolejna nuta z serii jak bardzo Cię kocham, tęsknię i w ogóle lofciam że hoho. Sergiej Sznurow przedstawia miłość w trochę innym świetle. W samym filmiku widać jak spory jest zespół Leningrad, sztab ludzi którzy mogą liczebnie konkurować z niejedną orkiestrą.

“Łowiłem dużo różnych ryb,
znam fajne łowiska,
gdzie jest morze kobiecych uśmiechów,
gdzie bez wysiłku można coś złapać,
ale tylko Ty jesteś rybą moich marzeń,
tylko Ty jesteś rybą moich marzeń..”

5. Leningrad – Bez Ciebie (Ленинград – Без Тебя)

Co tu dużo mówić… “Bez Tjebia to pizdjec” czyli “Bez Ciebie to przejebane”…

6. Leningrad – ZOŻ (Ленинград — ЗОЖ)

Taniec, śpiew i kostnica. Jeśli rozumu brak to nie ważne czy zdrowy tryb życia prowadzisz, czy wręcz przeciwnie jesteś na równi pochyłej. Duża dawka czarnego humoru, ale trzeba przyznać że coś w sobie ma.

“Mówią że picie nie w modzie,
bo teraz w modzie,
jest zoż (zdrowy tryb życia),
a ja powiem wam wszystkim,
zoż to kompletne pierdolenie,

przecież jeśli masz nasrane w głowie,
tak czy siak po prostu zdechniesz…”

7. Fragment spektaklu teatralnego pt. “Leningrad” z Wrocławia

Na zakończenie…

Tak naprawdę utworów wartych uwagi jest cała masa i bez problemu można je znaleźć na you tubie. Ja wybrałem kilka, w pełni subiektywnie i miałem sporą zagwozdkę co udostępnić, bo mógł bym wszystko. Chciałem przedstawić wam choć trochę zespół Leningrad, którym ja od dawna się zachwycam.

Tłumaczenia pochodzą głównie z you tube, od siebie dodałem nie wiele. Nie są one dosłowne i dokładne, bo w tekstach Sznurowa jest mnóstwo gier słownych, które trzeba przerabiać aby były choć częściowo zrozumiałe.

Zdjęcie na górze strony to jedyne zdjęcie jakie posiadam w swoim archiwum związane w jakikolwiek sposób z Leningradem. No cóż nie chociaż będzie autobus do Leningradu.


Zapraszam również do innych postów muzycznych:

“Muzyczna podróż po krajach dawnego bloku wschodniego” – post o muzyczny z krajów byłego bloku wschodniego, znajdziecie tam kilka znanych piosenek, ale na pewno będzie też coś nowego.

“Podróż w rytmie Hip-hopu, czyli subiektywna lista 10 przebojów” – kolejny post muzyczny tym razem hip-hopowe piosenki z podróżą w tle.


Podobał Ci się ten post? Znasz zespół Leningrad? Chcesz coś dodać zostaw komentarza.
Masz swoje ulubione piosenki zespołu Leningrad lub innych rosyjskojęzycznych zespołów? Podziel się linkiem w komentarzu.
Chcesz pomóc w rozwoju bloga? Udostępnij tego posta dalej, niech trafi do innych muzomaniaków.

Comments

 1. Szymon says:

  Znamy i kochamy! 🙂
  Ale moich ulubionych nie ująłeś 😛
  В Питере – пить, Экспонат 😛

  1. Tak, oba też znam i uwielbiam 😀

 2. D_DIESEL says:

  Chłopie! Kawał dobrej roboty w tym tekście! Leningrad jest w czołówce mojej listy wschodnich wykonawców. Uwielbiam słuchać i zarażać tą muzyką. Ten tekst udostępnię jako pierwszy blogowy na moim FB. Profeska!

  1. Dzięki, szalenie miło mi czytać takie komentarze. Cieszę się że się podoba, pozdrawiam 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *