Spotkania i prezentacje podróżnicze

Chcesz zorganizować spotkanie lub prezentację podróżniczą? Szukasz prelegenta który swoimi opowieściami trafi do publiczności? Potrzebny Ci podróżnik opowiadający o swoich własnych doświadczeniach i przygodach? 

Pan Szpak, czyli ja to odpowiedź na Twoje potrzeby! Prezentacje podróżnicze to jedna z moich ulubionych form realizacji podróżniczych pasji. Dzięki nim mogę się dzielić swoimi doświadczeniami z szerszym gronem, a doskonale wiem że spotkanie na żywo jest dużo ciekawszą formą niż internet.

Jeśli interesuje Cię zorganizowanie prelekcji we Wrocławiu lub innym mieście, organizacja festiwalu podróżniczego czy pomoc przy doborze prelegentów – zapraszam do kontaktu:

Piotr.Czyszpak@wp.eu


Prezentacje podróżnicze z moim udziałem:


1. “Barwy szczęścia, czyli polskim szlakiem z Panem Szpakiem”

Jakie kraje odwiedzimy? Polska

O czym opowiem?

Gdzie już występowałem:

 • Zakopane – Spotkania z filmem górskim (06.09.2019)

Wystąpienia na festiwalach podróżniczych: Spotkania z filmem górskim


2. “Camino Rowelove, 3350 km rowerem przez Europę.”

Jakie kraje odwiedzimy? Polska, Niemcy, Holandia, Belgia, Francja, Hiszpania, Portugalia

O czym opowiem? “Czy podróżowanie rowerem jest dla każdego? Jak się przygotować? Czy potrzebny jest specjalistyczny sprzęt za olbrzymie pieniądze? Czy Europa jest przyjazna dla rowerów? A szlak św. Jakuba to pielgrzymka czy wycieczka?

Przez 40 dni pedałowania, odwiedziliśmy na rowerze 6 krajów Europy i pokonaliśmy przeszło 3350 km. W raz z partnerką ruszyliśmy z Wrocławia do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Cele mieliśmy dwa. Pokonanie istniejącego od ponad 1000 lat szlaku pielgrzymkowego wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Drugi ważniejszy to sprawdzenie siebie, oraz zmierzenie się z czymś nowym. Podróżowanie rowerem to byłą dla nas zupełna nowość. Oba cele udało nam się zrealizować. Wykorzystując zdobyte doświadczenie chcemy pomóc tym którzy chcieliby się do takiej podróży przygotować. Jesteśmy przekonani że chcieć znaczy móc, a ta wyprawa nas w tym zdaniu utwierdziła.”

Gdzie już występowałem?

Wystąpienia na festiwalach podróżniczych: MTT Wrocław, Opolski Festiwal Podróżniczy


3. “Podróż Koleją Transsyberyjską

Jakie kraje odwiedzimy? Rosja

O czym opowiem? “W dobie samolotów i szybkiego przemieszczania się po świecie przejechanie kilku tysięcy kilometrów pociągiem brzmi abstrakcyjnie, ale to jest dopiero prawdziwa przygoda. Przejazd najdłuższą trasą kolejową na świecie to marzenie wielu. Czy jest ono warte spełnienia? Jak to zrobić? I czy każdy może? Odpowiem na te i inne pytania. Opowiem o swoich przeżyciach, spotkaniach i spostrzeżeniach. Na trasie transsybiru spędziłem w pociągu 11 dni. Nie udało mi się przejechać całej trasy, bo zakochałem się w Bajkale, ale ponad 6 tysięczny odcinek z Moskwy do Irkucka pokonywałem dwukrotnie. Z Irkucka do Moskwy raz i z Irkucka do Omska raz. W popularnym transsybirze podróżowałem sam lub z przyjacielem i jego psem. W najniższej klasie czyli plackarcie i w klasie wyższej czyli cupe. Piłem herbatę, piłem wódkę, spałem, rozmawiałem i myślałem. Czy było warto? Na to pytanie odpowiem na prezentacji, na pewno było ciekawie.”

Gdzie już występowałem?


4. “Jedwabnym szlakiem nad morze którego niema”

Jakie kraje odwiedzimy? Kazachstan i Uzbekistan

O czym opowiem? “Będzie to opowieść o podróży do odległych stanów, stanów Azji Centralnej. Będzie to podróż przez miasta Jedwabnego Szlaku aż do martwego dziś Morza Aralskiego. Morze Aralskie i miasta Jedwabnego Szlaku w Azji centralnej to były moje główne cele ostatniego wyjazdu, a po krajach byłego ZSRR w tym również Azji Środkowej podróżuję już od kilku lat. Tym razem odwiedziłem olbrzymi i pełny kontrastów Kazachstan, oraz mieszankę sowietstanu i orientu w Uzbekistanie.

Opowiem wam o bogatych stolicach i umarłych portach, o największej katastrofie ekologicznej spowodowanej przez człowieka i o fantastycznych miastach zbudowanych jego ręką. O gościnności, naciągactwie, czaju w miseczce i wódce w stakanku. Opowiem też o tym jak legalnie zostałem milionerem i o tym jak walutą w Uzbekistanie stają się polskie cukierki, a wszystko to będzie okraszone widokami wyjętymi z baśni tysiąca i jednej nocy.”

Gdzie już występowałem?

Wystąpienia na festiwalach podróżniczych: Festiwal Włóczykij


5. “Daswidania Sowietstany, czyli 15 republik w 3,5 roku

Jakie kraje odwiedzimy? Wszystkie republiki byłego Związku Radzieckiego (15 republik)

O czym opowiem? “Długie przejazdy pociągami w republikach post sowieckich skłaniają do refleksji. Pokonując trasę z Szymkentu do Ałmaty w Kazachstanie myślałem o ostatnich latach które spędziłem podróżując wciąż na wschód. Chciałbym się z wami podzielić tą refleksją.

3,5 roku temu (w kwietniu 2014 roku) odwiedziłem moją pierwszą republikę byłego ZSRR, czyli Azerbejdżan. Od tego czasu 33 razy odwiedzałem te kraje, spędzając w nich łącznie prawie pół roku. Dla mnie to i tak za mało, a przynajmniej trzy kraje mam do zdecydowanej poprawki. W Gruzji, Mołdawii i na Białorusi byłem zdecydowanie za krótko.

W ciągu tego czasu spotkałem bardzo wielu ludzi, usłyszałem wiele historii, nie jedną szklankę herbaty i nie jeden kieliszek przechyliłem. Przeczytałem sporo książek o miejscach, ludziach, historii czy kulturze.

I wiecie co wam powiem? Wiem że nic nie wiem! To wszystko to tylko wierzchołek góry lodowej. Ledwie pierwsza matrioszka otworzona, a ile ich jest? 15 czyli tyle ile republik? Chyba więcej, bo są jeszcze autonomie czy quasi Państwa, które też mają swoją historię. Są jeszcze plemiona, ludy, nacje zamieszkujące Syberię, stepy, Kaukaz, Kamczatkę itd. Są Buriaci, Nieńcowie, Tatarzy, Czeczeni, Dagestańczycy, Inguszeci, Abchazowie, są deportowani Polacy, myślę że wszystkich społeczności żyjących w tym kotle nie da się policzyć. Jeszcze jest tyle do odkrycia, ale jest jednak pewne, że ostatniego słowa nie powiedziałem… 🙂

*Porównanie do matrioszki zainspirowane jest książką M. Jastrzębskiego “Matrioszka Rosja i jastrząb”.”

Gdzie już występowałem?

 • Łódź – Klub Podróżników Keja (21.11.2017)
 • Wrocław – Wędrówki Pub (30.11.2017)


6. “Sojuz Absurdu, czyli historie z byłego ZSRR”

Jakie kraje odwiedzimy? Republiki byłego Związku Radzieckiego

O czym opowiem?  “Sojuz Absurdu to nie jest historia jednej podróży. To zbiór historii, anegdot, obserwacji autora zebranych podczas licznych eskapad na wschód. Dlaczego sojuz? Bo tyczą się one niemal wszystkich krajów byłego Radzieckiego Sojuszu. Dlaczego Absurdu? No właśnie, mówi się że Rosja to nie kraj tylko stan umysłu. Autor posuwa tę teorię dalej i twierdzi, że cechuje ona cały Związek Radziecki. Będzie to opowieść o Rosji i stanach, tych z Azji Centralnej oraz różnych innych stanach ciała czy ducha, bo tam dopiero człowiek odwiedza wszystkie możliwe stany… upojenia też.”

Gdzie już występowałem?

 • Wrocław – Wędrówki Pub (12.02.2016), Festiwal Podróżników przy Międzynarodowych Targach Turystycznych we Wrocławiu (26.02.2016), Salonik Smaku (22.03.2016), Skałka – Centrum Aktywności Fizycznej i Społecznej (14.09.2016), Nasza Przestrzeń Kosmiczna (15.07.2017), PijnaSprawa (06.02.2019)Koton (18.03.2019)
 • Opole – Pub Szara Willa (24.09.2016)
 • Łódź – Klub Podróżników Keja (10.01.2017)
 • Gryfino – Festiwal Włóczykij (03.03.2017)

Wystąpienia na festiwalach podróżniczych: MTT Wrocław, Festiwal Włóczykij


7. “W podróży jak w szkole”

Jakie kraje odwiedzimy? Prezentacja ogólnie podróżnicza

O czym opowiem? “Jest to prezentacja przeznaczona dla młodzieży szkolnej. Opowiada o wartościach płynących z podróżowania i spotkań na szlaku. Odpowiada na pytania jak przygotować się do podróży, niezależnie czy jest to podróż w najdalsze zakątki świata, czy wędrówka w Polskie góry. Każdy poruszany aspekt jest porównywany do przedmiotu szkolnego, dlatego forma jest łatwo przyswajalna przez młodzież.”

Gdzie już występowałem?

 • Wrocław – Gimnazjum nr 12 (2015)

8. “Rosja vs Stany

Jakie kraje odwiedzimy? Rosja, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan

O czym opowiem? “Relacja z podróży do Rosji. Przejazd koleją Transsyberyjską nad najgłębsze jezioro świata i obalenie mitów tejże kolei. Spojrzenie świeżym okiem na życie w Stanach, ale nie tych które wszyscy znają, mowa tu o stanach Azji Centralnej. To opowieść o Kazachstanie i nowoczesnej Astanie, Tadżykistanie i dzikim Pamirze. O Kirgistanie, pięknych górach i cudownych ludziach.

W ciągu samotnej 6 tygodniowej podróży przejechałem ponad 9 tysięcy kilometrów pociągami przez Syberię i Kazachstan. Pływałem w pięknym jeziorze Issyk Kul w Kirgistanie. Pokonałem autostopem Tadżykistan i Kirgistan. Będzie to opowieść o drodze oraz ludziach, bo to oni sprawiają że podróże na wschód są takie wyjątkowe.”

Gdzie już występowałem?

 • Wrocław – Cafe Racer Pub (2015)

Panele i dyskusje z moim udziałem, oraz występy gościnne:


 • 18.02.17 – “Nieznane Bałkany” – panel dyskusyjny z udziałem blogerów podróżniczych – Targi Turystyczne Tour Salon w Poznaniu
 • 25.02.17 – Spontaniczna prezentacja w zastępstwie za nieobecną prelegentkę – Międzynarodowe Targi Turystyczne we Wrocławiu
 • 18.05.18 – “Irga – wyprawa na wschód” – Spektakl improwizowany połączony z prezentacją podróżniczą – Wędrówki Pub we Wrocławiu
 • 01.03.19 – “Kim jest bloger i co może zaoferować? Możliwości i korzyści płynące ze współpracy z twórcami internetowymi.” – Międzynarodowe Targi Turystyczne we Wrocławiu, Go! Blog 2.0


Moje nadchodzące prezentacje podróżnicze:

(Jeśli data i godzina nie są podane konkretnie oznacza to że jeszcze nie mam planu imprezy)

Masz propozycję? Napisz!
Piotr.Czyszpak@wp.eu


Jeśli interesuje Cię któraś z moich prezentacji podróżniczych. Chciałbyś, abym pojawił się z nią u Ciebie. Jesteś ciekaw czy mogę stworzyć nową, która spełni Twoje oczekiwania? Zapraszam do kontaktu mailowego:

piotr.czyszpak@wp.eu


Festiwal Podróżnika – Międzynarodowe Targi Turystyczne Wrocław. Zdjęcie: Oderwany.

Jestem również właścicielem i administratorem dedykowanej grupy na facebooku “Imprezy podróżnicze w Polsce“, promującej wydarzenia podróżnicze.


Organizacja spotkań podróżniczych we Wrocławiu

Pub Salonik Smaku | Wrocław, ul. Braniborska 2/1o

Wędrówki Pub | Wrocław ul. Podwale 37/38


Do tej pory mieliśmy przyjemność gościć:

Sezon 2015/2016 (Spotkania podróżnicze – Pub Salonik Smaku)

 • 05.11.2015 – Mariusz Stachowiak – “W poszukiwaniu Ambasadorów Uśmiechu” – www.oderwany.com
 • 20.11.2015 – Michał Kómoch – “70 dni wędrówki, czyli zobaczyć inną Europę”
 • 03.12.2015 – Wiktor Bernad – “Moja Brazylia” – Brazylia
 • 17.12.2015 – Jakub Zygmunt – “Wielkie Księstwo Litewskie” – www.sadeckiwloczykij.eu
 • 07.01.2016 – Łukasz Kędzierski – “Malezja z rocznym maluchem u boku” – www.lkedzierski.com
 • 21.01.2016 – Kinga Bielejec – “Gadulec w Azji Południowo-Wschodniej” –  www.gadulec.me
 • 04.02.2016 – Joanna Gąsieniec – “Kadry z końca świata: Nowa Zelandia” – www.4evermoments.com
 • 18.02.2016 – Hanna Sobczuk – “Jordania – obalamy stereotypy” – www.plecakiwalizka.com
 • 08.03.2016 – Joanna Gąsieniec – “Kadry z końca świata: Nowa Zelandia” – www.4evermoments.com
 • 22.03.2016 – Piotr Czyszpak – “Sojuz Absurdu, czyli historie z byłego ZSRR” – www.podrozepanaszpaka.pl
 • 05.04.2016 – Mariusz Stachowiak – “Uśmiech pełną Gambią” – www.oderwany.com
 • 19.04.2016 – Bartłomiej Sembol – “Portugalia, miłość na krańcu Europy” – www.praktycznypodroznik.pl

Sezon 2016/2017

 • Brak spotkań

Sezon 2017/2018 

 • Brak spotkań

Sezon 2018/2019 (Wieczorynka SKPS – Wędrówki Pub)